Sportsko Jahanje
Daljinsko Jahanje
Daljinsko jahanje ili Endurance jahanje predstavlja ispit usklađenosti brzine, izdržljivosti i partnerstva između grla i jahača. Takmičenje se odvija u prirodi, sastoji se od više etapa, a predviđena prosečna brzina je 10 km/čas.
Na kraju svake etape (nakon 20 km) obavezan je odmor tokom kojeg se vrši veterinarska kontrola. Jedan od ključnih kriterijuma je puls konja, koji jahač mora prijaviti nakon odmora. Puls ne sme da prelazi 56 ili 64 otkucaja u minutu, u zavisnosti od dužine trke. Ako se puls ni nakon tri merenja ne spusti ispod propisane granice — sledi diskvalifikacija.
Minimalno opterećenje (težina jahača sa opremom) iznosi 70 kg. Ukoliko je manje, takmičar dobija kaznene poene.
Ova disciplina zahteva potpuno poverenje i razumevanje između konja i jahača, što se postiže samo dugotrajnim i kontinuiranim radom. Trasa je često prepuna izazova: kanali, oborena stabla, odroni, klizišta, pljuskovi i slično — zbog čega samo mali broj učesnika uspešno završi trku.
Najvažnija uloga jahača je pravilna procena situacije, jer je zdravlje konja uvek na prvom mestu.
Takmičar treba da oseti trenutak kada je potrebno da siđe sa konja, korača pored njega, odmori ga i ohrabri kako bi mogli da nastave trku, jer pojedine trke mogu trajati i do 9 sati.
Za ovu disciplinu neophodna je ljubav i briga o konju. Dužina staze koja treba da se pređe iznosi 40 km, a start i cilj trke su na hipodromu
